X
تبلیغات
زولا
" href="/rss" /> بیوگرافی پل نیومن - فیلم های جدید
X
تبلیغات
زولا

بیوگرافی پل نیومن - فیلم های جدید

هر دی وی دی ۱۳۰۰تومان با کیفیت DVD-RIP فقط برای اصفهان

 
بیوگرافی پل نیومن
نویسنده : اشکان - ساعت 03:36 ب.ظ روز سه‌شنبه 26 شهریور‌ماه سال 1387
 

cinema2008 

برای دیدن بیوگرافی این بازیگر بر روی ادامه مطلب کلیک کنید

نام : پل نیومن ( Newman , Paul ) 

پدرش یهودی بود و لوازم ورزشی میفروخت و مادرش کاتولیک و تباری مجاری داشت .

طی جنگ جهانی دوم در نیروی دریایی خدمت کرد ( به مدت سه سال و مسئول رادیو بود در اقیانوس آرام هم بود ) . پس از جنگ برای تحصیل در رشته اقتصاد به کالج کنین در اوهایو رفت اما خیلی زود دنیای نمایش را کشف کرد ( مدتی هم مغازه پدرش رو اداره کرد به مدت دو سال ) .

تحصیلاتش را در مدرسه تئاتر ییل و اکتورز به پایان برد . با نخستین کارش در برودوی با نامه پیک نیک ( 1953 ) مورد توجه برادران وارنر قرار گرفت . نخستین بار در 1955 جلوی دوربین رفت و با ایفای نقشی در فیلمه کسی آن بالا مرا دوست دارد در سال 1956 مورد توجه قرار گرفت .

خیلی زود به شهرت جهانی رسید در سال 1958 برای نقش بیلی دکید در تیر انداز چپ دست مورد تحسین قرار گرفت . برای تابستان گرم و طولانی جایزه بهترین بازیگر را برد و برای گربه روی شیروانی داغ کاندیدای دریافت اسکار بهترین نقش اول شد .

به لطف بدن ورزیده خوشتیپی کلاسیکش و چشمهای آبی و بازی زیبایش که به نقشها حس سرخوشی و طراوت میداد طی دهه 1960 تا اواخر دهه 1980 محبوب تماشگران عامه وهم منتقدان بود ... ..

برای بیلیارد باز ( 1961 ) هاد ( 1963 ) لوک خوش دست ( 1967 ) بدون قصد ارتکاب جرم ( 1981 ) و حکم دادگاه ( 1983 ) نیز کاندیدای دریافت اسکار بود تا بالاخره این جایزه را رنگ پول ( 1981 ) برنده شد و اسکاری ویژه در 1944 دریافت کرد .

از 1968 کارگردانی را هم به دیگر کارهایش اضافه کرد با ریچل ریچل و با همکاری همسر دومش جوآن وودوارد ( از 1985 ) خود را در این زمینه هم موفق نشان داد . تجربه های بعدی او در زمینه کارگردانی تقریبا موفق بودند .

در سال 1969 با مشارکت باربارا استرایسند و سیدنی پواتیه کمپانی فیلم سازی فرست آرتیستس را بنیان گذاری کردند . همراه وودوارد طی سالها از فعالان سیاسی هالیوود به شمار میامد .

در امور خیریه نیز دست داشته و بنیاد هایی را با پشتیبانی مالی تولیدات مواد غذایی ( در دهه 1980 به را انداخت ) اداره کرده است .

همسر اولش جکی ویته ( 1949 – 1957 ) نیز بازیگر است .

با همان نخستین حضورش بر روی صحنه برودوی تمام نقد ها بیش از آنکه در مورد بازی او باشد در مورد چهره اش بود طوری که صدایش در آمد و گفت : دلم میخواست بدانم اگر چشمهایم خاکستری یا قهوه ایی بود باز هم درباره من چیزی نوشته میشد .


همین موضوع برای او باعث رنجشی بود که تا دوران پیری هم ادامه داشت وقتی به سینما آمد او را" براندوی بور " لقب دادند که این خود طعنه ایی بود که او در بازیگری از براندو تقلید میکند .

منتقدان تا دهه 1960 همواره او را به دلیل تقلید از براندو و جیمز دین مورد انتقاد قرار دادند . به خصوص که در دو نقش که در واقع برای جیمز دین در نظر گرفته شده بود ظاهر شد .

شاید بشود این طور تصور کرد که دین برای نقش بیلی دکید موفق تر از نیومن عمل میکرد ولی مطمئنا نمیشود تصور کرد که برای نقش "راکی گراتسیانو " مشت زن در کسی آن بالا مرا دوست دارد هم به خوبی پل نیومن عمل میکرد .

به هر حال آنچه مهم است این است که نیومن در هردو نقش خوب ظاهر شد و در دهه 1960 حضور او در فیلمی تضمین فروش آن فیلم محسوب میشد .

اما نقطه ضعف نیومن در ایفای نقش های کمدی بود او در فیلمهایی چون لیدی ال و پسرها دور پرچم جمع شوید با کمبود حسه طنز در بازی خود مواجه شد

اما بر عکس در نقشهای ضد قهرمانی و شورشی که از براندو به وام گرفته بود خوش میدرخشید با این تفاوت که او دلیله قابل قبولی هم برای شورش داشت از آن جمله نقش هایش در تابستان گرم و طولانی بیلیارد باز و یا تجاوز


در فیلمهایش رفتارش با زنان خشن ( فیلمه هاد ) یا تمسخر آمیز بود ( گربه روی شیروانی داغ ) ولی بر خلاف این پرسونای بازیگری اش در کارگردانی بسیاربه زنان و مسایل مربوط به زنان میپرداخت .

در دهه 1970 او و رابرت ردفورد به لطف دو فیلم بوچ کیسدی وساندانس کید ( 1969 ) و دغل بازی ( 1973 ) در زمره محبوب ترین زوج های سینمایی در آمدند .

در دهه 1980 در زمینه کارگردانی تلزیونی موفق ظاهر شد( جعبه سایه ( 1980 )) و بازی اش در نقش وکیلی الکلی در حکم دادگاه عالیبود که متا سفانه آن سال در زیر سایه بازی بن کینگزلی در گاندی محو شد .

نیومن که کماکان در عرصه ورزشی و شرکت در مسابقات اتومبیل رانی فعال بود

در دهه 1990 هم مجددا قابلیت خود را در دو فیلمه وکیل هادساکر و آدم عاقل به اثبات رساند جالب اینجا که نقش کمدی اش در وکیل هادساکر از دیگر نقش های کمدی در دوران اوجش بهتر در آمد .

به هر حال پل نیومن با همه فراز و نشیبهایش هم در دوران زندگی و هم در دوران بازیگری اش مصداق آن جمله ایی است که در بیلیارد باز به جکی گلسین میگوید : " من بهترینم حتی اگه شکستم بدی هنوز من بهترینم ! "

در سال 1925 در اوهایو آمریکا بدنیا آمد و هنوزم خدا رو شکر زنده هست.


چند فیلم از وی :

کسی آن بالا مرا دوست دارد ( 1956 ) تابستان گرم و طولانی ( 1958 ) بیلیارد باز ( 1961 ) ( این به نظر من از همه فیلمهاش قشنگ تره البته همه فیلمهاش قشنگه که من همشو ندیدم ) و .....
 


 
comment نظرات (0)
 
 
 explorer blog